تعویض روغن موتور

اگر شما نیز مالک یک خودرو هستید، حتما چند بار در سال و یا حداقل هر 6 ماه یک بار نیاز به تعویض روغن موتور خودروی خود خواهید داشت. پیش از هر چیز بگوییم این تصور که چون کیلومتر زیادی با خودرویتان راه نرفته اید، نیازی به تعویض روغن نخواهد بود، یک تصور کاملا اشتباه است و حتی اگر خودروی خود را برای 6 ماه در پارکینگ پارک کرده باشید، باز باید پس از سپری شدن این مدت نسبت به تعویض روغن موتور اقدام کنید. به یاد داشته باشید که این طول زمان از کیفیت روغن موتور کاسته و برای عملکرد بهینه موتور و حفظ سلامت آن، نیاز به تعویض روغن خواهد بود.

اگر چه پیشنهاد می کنیم که انجام این کار را به کارشناس فنی خودرو بسپارید، اما اگر کمی دست به آچار هستید و می خواهید خود نسبت به تعویض روغن موتور خودرو اقدام کنید، مراحل زیر را دنبال نمایید.

تعویض روغن موتور خودرو

پیش از هر چیز برای خرید روغن موتور مناسب باید بدانید که نوع روغن موتور در نظر گرفته شده برای خودروی شما چیست. سطح گرانروی آن باید کدام باشد و … . برای این منظور به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه نمایید. پس از آن می توانید نوع روغن و مشخصات آن را به علاوه حجم لازم دریافته و در تناسب با آن نسبت به خرید روغن موتور مناسب اقدام کنید.

تعویض روغن موتور

پس از آن باید نسبت به خارج کردن روغن موتور فعلی در خودروی خود اقدام کنید. برای انجام این کار باید اجازه دهید تا چند ساعت خودروی شما ثابت و ساکن مانده و روغن کامل در کارتر جمع شود. البته اگر هوا سرد است، مدت زمان کمتری صبر کنید تا گرانروی روغن حفظ شده و برای خروج از کارتر کاملا روان باشد.

اکنون یک ظرف پلاستیکی بزرگ یا هر جنس دیگری را زیر خودرو برده و با باز کردن پیچ کارتر، زمان دهید تا روغن موتور به خوبی از آن خارج شود. (در صورتی که از محل قرار گرفتن پیچ کارتر مطلع نیستید، به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید.)

پس از آن که روغن موتور به صورت کامل تخلیه شد و چک چک آن نیز خاتمه پیدا کرد از یک پیچ گوشتی یا چیزی شبیه به آن استفاده کرده و فیلتر روغن را نیز خارج نمایید.

اکنون باید فیلتر روغن جدید را در جای قبلی قرار دهید. اما پیش از انجام این کار واشر لاستیکی سیاه رنگ آن را به کمک روغن موتور تازه، چرب کرده و سپس در جای خود قرار دهید. برای قرار دادن فیلتر روغن جدید در جای خود، از آچار مخصوص آن استفاده نمایید. پس از قرار گرفتن صحیح فیلتر روغن در جای خود، پیچ کارتر را با دقت و کاملا محکم ببندید. (گاهی اوقات نیاز است که پیچ کارتر را با نوار تفلن کاملا محکم کاری نمایید تا ریسک هیچ گونه نشتی وجود نداشته باشد.)

حال درب کاپوت را باز کرده و از طریق گیج روغن، به میزان لازم که در دفترچه راهنمای خودرو آورده شده است، روغن داخل پیشرانه بریزید و اجازه دهید تا کاملا روغن به داخل کارتر رفته و در آنجا جمع شود. پس از گذشت چند دقیقه، خودرو را روشن کرده و بگذارید تا روغن داخل موتور به چرخش درآمده و تمام قطعات و بخش های آن را روانکاری کند.

سپس خودرو را خاموش کرده و دوباره پیچ کارتر را چک کنید که هیچ گونه نشتی نداشته باشد. همین طور گیج روغن را بررسی کنید که اگر سطح روغن پایین رفته است، مجدد مقداری روغن به آن اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *