روغن موتور تیبا

بهترین روغن موتور تیبا

تیبا یکی از خودروهای پرفروش حال حاضر گروه خودروسازی سایپا است که با حذف پراید از خط تولید، باید آن را ارزان قیمت ترین خودروی فعلی بدانیم. با توجه به این که عدد بزرگی از خانواده های ایرانی، خودروی تیبا را به عنوان خودروی خانواده انتخاب کرده و در سفرهای شهری و میان شهری از آن استفاده می کنند، در اینجا به دنبال آن هستیم تا ببینیم بهترین روغن موتور تیبا کدام است و برای تعویض روغن این خودرو، باید کدام نوع روغن موتور را انتخاب کنیم.

با فلش کار همراه باشید.

روغن موتور تیبا

برای خرید روغن موتور تیبا باید به چند نکته توجه نمایید. نخستین آن ها شاخص API است که بر اساس حروف الفبای انگلیسی به قرار SJ/SL/SM/SN نشان داده می شود. این حروف نشانگری از تکنولوژی ساخت روغن موتور و سطح کیفی آن هستند. به این ترتیب که هر چه حروف صعودی تر باشند، تکنولوژی ساخت روغن موتور بالاتر است. با این حساب می توان گفت که روغن موتور SN آخرین تکنولوژِی ساخت روغن موتور را دارد.

همین طور لازم است که به شاخص SAE، هنگام انتخاب خرید روغن موتور تیبا دقت نمایید. این شاخص نشان دهنده میزان گرانروی روغن موتور در شرایط دمایی مختلف است و باید حتما در خصوص هر خودرو به طور صحیح انتخاب شود. چیزی که خودروسازی در خصوص خودروی تیبا اعلام داشته، استفاده از روغن موتور 10W40 است. این شاخص SAE برای خودروی تیبا در شرایط دمایی کشور مناسب است و تنها در صورتی که بخواهید به مناطق بسیار سرد و کوهستانی شدید بروید، جایگزینی آن با روغن موتور دارای شاخص SAE 5W40 مناسب خواهد بود.

در نهایت مورد بعدی که حتما باید حین خرید روغن موتور به آن توجه داشته باشید، شاخص پایه روغن است که می تواند در سه الگوی مینرال، نیمه سنتتیک و سنتتیک باشد. روغن های مینرال به صورت مستقیم از نفت خام تولید شده و تقریبا در حال حاضر کاربردی آن چنانی ندارند. اما روغن های سنتتیک به طور مستقیم از نفت خام گرفته نشده و دیگر هیدروکربن ها نیز در آن ها جای دارند. به واقع تکنولوژی ساخت این روغن ها کاملا متفاوت بوده و عملکرد بهتری در خودرو دارند.

لازم به توضیح است روغن نیمه سنتتیک نیز از مواد افزودنی و ناخالصی به مراتب کمتری در قیاس با روغن مینرال برخوردار بوده و سطح عملکرد خوبی در داخل موتور خودرو دارد. در این حال روغن موتورت مام سنتتیک به شکل کامل تصفیه شده و هیچ گونه ناخالصی ندارد.

پیشنهاد خرید روغن موتور تیبا

روغن موتور پترونول مدل فول تیبا نیمه سینتتیک 10W-40 با ظرفیت 4 لیتر

روغن موتور پترونول مدل فول تیبا نیمه سینتتیک دارای سطح گرانروی 10W-40 بوده و  حجم آن 4 لیتر است. این روغن موترو به روش ساخت نیمه سنتتیک تولید شده و برای خودروی تیبا مناسب است. همین طور  لازم به ذکر است که سطح کیفی روغن موتور پترونول مدل فول تیبا نیمه سینتتیک SJ/CF است.

روغن موتور پترونول مدل فول تیبا نیمه سینتتیک 10W-40 با ظرفیت 4 لیتر

روغن موتور

چطور روغن موتور مناسب را خریداری کنیم؟

اگر قصد خرید روغن موتور و تعویض روغن خودروی خود را دارید، احتمالا می دانید که خرید این مورد نیاز به کمی تحقیق و البته آگاهی نسبت به روغن موتور مناسب وسیله نقلیه شما دارد. در حقیقت شما نمی توانید نگاهی به فهرست روغن موتورهای مختلف انداخته و یکی از آن ها را به صورت شانسی انتخاب کنید. هر روغن موتور مشخصات خاص خود را داشته و هر موتور خودرویی، نیاز به نوع خاصی روغن موتور خواهد داشت.

در ادامه با فلش کار همراه باشید تا ببینیم انواع روغن موتورها چه مشخصاتی دارند و باید به چه مواردی در خصوص آن ها دقت کافی داشته باشیم.

مشخصات مهم روغن موتور

زمانی که به بسته بندی و قوطی یک روغن موتور نگاه می کنید به جز نام و کد محصول آن، یک شاخص گرانروری و یک شاخص API داریم که باید به هر دوی آن ها توجه شود.

شاخص گرانروری روغن موتور یا ویسکوزیته

شاخص ویسکوزیته یا گرانروی یک کد عددی است که از آن برای درجه بندی ویکسوزیته روغن موتور استفاده می شود. این درجه می تواند به طور مثال 10W-40 یا 20W-50 و … باشد. شما باید از پیش دفترچه راهنمای خودروی خود را چک کرده و مطمئن شوید که چه نوع شاخص گرانروی برای آن مناسب است. پس از آن یک فیلتر کامل روی روغن موتورهای موجود در بازار داشته و تنها می توانید از میان روغن های با همان درجه گرانروی استفاده کنید. به طور مثال اگر در دفترچه راهنمای خودروی شما نوشته شده است که باید برای آن از روغن موتور با شاخص گرانروری 10W-40 استفاده شود،

شاخص API

شاخص API، یک شاخص آمریکایی است که از آن برای مشخص کردن درجه کیفی روغن موتور استفاده می شود. این شاخص برای خودروهای بنزینی با API SX تعریف شده و برای خودروهای دیزلی با API CX مشخص شده است. در موتورهای بنزینی، جایگزین حرف X، یکی از حرف های لاتین از A تا N خواهد بود و در موتورهای دیزلی جایگزین این حرف، یکی از حروف لاتین A تا J می باشد.

لازم به ذکر است که با پیش رفتن این حرف و نزدیک شدن به پایان بازه، انتظار داریم که روغن موتور باکیفیت تری در اختیار داشته باشیم.

 استاندارد های API برای خودرو های بنزینی

SN : بالاترین سطح کیفیت روغن موتور بنزینی در استاندارد API برای موتور خودروهای ساخته شده از سال 2011 به بعد

SM : برای موتور خودروهای ساخته شده در سال 2010 و قدیمی تر

SL : برای موتور خودروهای ساخته شده در سال 2004 و قدیمی تر

SJ : برای موتور خودروهای ساخته شده در سال 2001 و قدیمی تر

SH : برای موتور خودروهای ساخته شده در سال 1994 و قدیمی تر

SG : برای موتور های ساخته شده در سال های 1989 تا 1993

SF : بهران موتور های ساخته شده در سال های 1980 تا 1988

SE : برای موتور های بنزینی ساخته شده در سال های1972 تا 1979

SD : برای موتور های بنزینی ساخته شده در سال های 1968 تا 1971

SC : برای موتور های بنزینی ساخته شده در سال های 1964 تا 1967

SB : برای موتور های بنزینی ساخته شده در سال های 1930 تا 1963

SA : روغن پایه است و عاری از مواد افزودنی است. برای موتور های بنزینی ساخته شده قبل از سال 1930.

تعویض روغن موتور

روش تعویض روغن موتور ، ساده و کاربردی

اگر شما نیز مالک یک خودرو هستید، حتما چند بار در سال و یا حداقل هر 6 ماه یک بار نیاز به تعویض روغن موتور خودروی خود خواهید داشت. پیش از هر چیز بگوییم این تصور که چون کیلومتر زیادی با خودرویتان راه نرفته اید، نیازی به تعویض روغن نخواهد بود، یک تصور کاملا اشتباه است و حتی اگر خودروی خود را برای 6 ماه در پارکینگ پارک کرده باشید، باز باید پس از سپری شدن این مدت نسبت به تعویض روغن موتور اقدام کنید. به یاد داشته باشید که این طول زمان از کیفیت روغن موتور کاسته و برای عملکرد بهینه موتور و حفظ سلامت آن، نیاز به تعویض روغن خواهد بود.

اگر چه پیشنهاد می کنیم که انجام این کار را به کارشناس فنی خودرو بسپارید، اما اگر کمی دست به آچار هستید و می خواهید خود نسبت به تعویض روغن موتور خودرو اقدام کنید، مراحل زیر را دنبال نمایید.

تعویض روغن موتور خودرو

پیش از هر چیز برای خرید روغن موتور مناسب باید بدانید که نوع روغن موتور در نظر گرفته شده برای خودروی شما چیست. سطح گرانروی آن باید کدام باشد و … . برای این منظور به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه نمایید. پس از آن می توانید نوع روغن و مشخصات آن را به علاوه حجم لازم دریافته و در تناسب با آن نسبت به خرید روغن موتور مناسب اقدام کنید.

تعویض روغن موتور

پس از آن باید نسبت به خارج کردن روغن موتور فعلی در خودروی خود اقدام کنید. برای انجام این کار باید اجازه دهید تا چند ساعت خودروی شما ثابت و ساکن مانده و روغن کامل در کارتر جمع شود. البته اگر هوا سرد است، مدت زمان کمتری صبر کنید تا گرانروی روغن حفظ شده و برای خروج از کارتر کاملا روان باشد.

اکنون یک ظرف پلاستیکی بزرگ یا هر جنس دیگری را زیر خودرو برده و با باز کردن پیچ کارتر، زمان دهید تا روغن موتور به خوبی از آن خارج شود. (در صورتی که از محل قرار گرفتن پیچ کارتر مطلع نیستید، به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید.)

پس از آن که روغن موتور به صورت کامل تخلیه شد و چک چک آن نیز خاتمه پیدا کرد از یک پیچ گوشتی یا چیزی شبیه به آن استفاده کرده و فیلتر روغن را نیز خارج نمایید.

اکنون باید فیلتر روغن جدید را در جای قبلی قرار دهید. اما پیش از انجام این کار واشر لاستیکی سیاه رنگ آن را به کمک روغن موتور تازه، چرب کرده و سپس در جای خود قرار دهید. برای قرار دادن فیلتر روغن جدید در جای خود، از آچار مخصوص آن استفاده نمایید. پس از قرار گرفتن صحیح فیلتر روغن در جای خود، پیچ کارتر را با دقت و کاملا محکم ببندید. (گاهی اوقات نیاز است که پیچ کارتر را با نوار تفلن کاملا محکم کاری نمایید تا ریسک هیچ گونه نشتی وجود نداشته باشد.)

حال درب کاپوت را باز کرده و از طریق گیج روغن، به میزان لازم که در دفترچه راهنمای خودرو آورده شده است، روغن داخل پیشرانه بریزید و اجازه دهید تا کاملا روغن به داخل کارتر رفته و در آنجا جمع شود. پس از گذشت چند دقیقه، خودرو را روشن کرده و بگذارید تا روغن داخل موتور به چرخش درآمده و تمام قطعات و بخش های آن را روانکاری کند.

سپس خودرو را خاموش کرده و دوباره پیچ کارتر را چک کنید که هیچ گونه نشتی نداشته باشد. همین طور گیج روغن را بررسی کنید که اگر سطح روغن پایین رفته است، مجدد مقداری روغن به آن اضافه کنید.